Nejčastější dotazy

Zde zveřejňujeme odpovědi na některé dotazy, které jste nám zaslai e-mailem. Pokud si nepřejete, aby Váš dotaz byl zveřejněn, uveďte tuto skutečnost ve Vašem dotazu. V případě zveřejnění si vyhrazujeme právo na úpravu a samozřejmě též "zanonymizování" dotazu i odpovědi.

Elektronický recept

Dotaz: Prosím Vás, jak to je s elektronickým receptem. Je to k něčemu? Používáte ho ve Vaší ordinaci ?. F.R.

Odpověď: Dobrý den, elektronický recept je jednou ze součástí (budoucího) elektronického zdravotnictví (e health), v tuto chvíli asi tou nejfunkčnější. V naší ordinaci jej používáme. Jeho velkou výhodou je, že jej lze vystavit na dálku, tedy bez přímé přítomnosti pacienta v ordinaci.  Lékař vystaví elektronický recept, vytvoří o něm záznam v centrálním úložišti receptů v SÚKL a zašle jej pacientovi e mailem. Pacient si ho vytiskne, popř. zkopíruje do jakéhokoli mobilního zařízení (tablet, notebook apod.). V lékárně je tento kod přečten a po komunikaci s úložištěm SUKLu je vydán příslušný lék. Problém je, že zatím elektronický recept "umí" pouze cca 50 % lékáren. Cm

Masáže domu

Dotaz: Vážený pane doktore, doporučil jste mi rehabilitaci a masáže. Vzhledem k tomu, že nejsem ještě schopen vycházet z domu, hledal jsem někoho, kdo by chodil ke mně do domácnosti. Nevíte o někom? L.H.

Odpověď: Vážený pane H., dobré reference mám na maséra Miloše Padevěta, který v Praze provozuje službu mobilního maséra. Více nfo naleznete na jeho webu: www.maser-go-home.cz

Zdravotní prohlídka nařízená zaměstnavatelem „Závodní preventivní péče“


Dotaz: Přestože jsem u Vás registrována, nutí mě zaměstnavatel, abych šla na vstupní prohlídku k jím určenému lékaři (tzv. závodní preventivní péče). Má k tomu vůbec právo? Já tam chodit nechci. B.S. 

Odpověď: Každý zaměstnavatel musí podle zákona uzavřít smlouvu s lékařem, který bude jeho firmě poskytovat služby závodní preventivní péče. Její součástí jsou vstupní prohlídky, výstupní prohlídky a periodické prohlídky. Ty je zaměstnanec povinen absolvovat ve frekvenci dle příslušných předpisů a neuposlechnutí může být považováno za vážné porušení pracovní kázně a vést až k rozvázání pracovního poměru. Na druhé straně závodní preventivní péče nijak nenarušuje svobodnou volbu praktického lékaře, na kterou má každý občan nárok. Zaměstnanec zůstává nadále klientem svého praktického lékaře, pouze ve výše uvedených případech dochází k zaměstnavatelem určenému lékaři (pracovně zdravotní problematika). c.m. 


Dotaz: Mám doplňující dotaz k předchozí otázce (závodní preventivní péče). Jak se lékař, který mě nezná, může prohlížet? Vždyť neví, jakými nemocemi trpím? P.D. 

Odpověď: Každý, kdo jde na vstupní, výstupní nebo periodickou prohlídku, musí přinést od svého praktického lékaře tzv. výpis ze zdravotní dokumentace. Jsou v něm uvedeny všechny choroby, které pacient buď prodělal v minulosti (tzv. anamnéza), nebo jimi právě trpí a případná zdravotní omezení. Je tam též uveden termín posledního očkování proti tetanu a případná další očkování. c.m. 


Dotaz: Dovolte mi dotaz k preventivním prohlídkám. Jak je zaručeno, že se zaměstnavatel nedozví mé nemoci, o kterých nechci, aby se na mém pracovišti vědělo ? V.M. 

Odpověď: Vaši obavu celkem chápu. Ale mohu Vás ubezpečit, že i na vstupní prohlídky (ale samozřejmě celou závodní preventivní péči) se vztahuje tzv. lékařské tajemství. To znamená, že lékař nesmí nikomu (kromě předpisy vymezenému úzkému okruhu lidí) sdělit informace, které se dozvěděl při výkonu svého povolání. Jediný výstup z preventivní prohlídky u závodního lékaře, který může zaměstnavatel obdržet je, zda jste nebo nejste schopna zaměstnavatelem udávaného pracovního zařazení. Nesmí tedy uvést důvod, proč nejste schopna tuto práci vykonávat (nesmí tedy uvést diagnózu), pokud by takto lékařské tajemství porušil, může být souzen a v konečném důsledku může být zbaven i práva vykonávat lékařské povolání. c.m. 


Zdravotní průkaz

Dotaz: Co to je zdravotní průkaz, kde jej mohu získat a kolik stojí ? A.P. 

Odpověď: Nejspíše máte na mysli tzv. Průkaz pro pracovníka v potravinářství. Je to průkaz, který vydává Váš praktický lékař, nebo lékař závodní preventivní péče Vaší firmy a potvrzuje v něm, že dle dostupných informací nejste nebezpečný svému okolí nakažlivou chorobou a že tedy můžete pracovat s potravinami.. Povinnost jej vlastnit se vztahuje na všechny pracovníky v potravinářství – tedy ve výrobě, skladování i prodeji potravin. Jeho cena je různá podle vyšetření, která musí lékař provést – běžně se pohybuje mezi 100 až 500 Kč. Dovolil bych si též podotknout, že k vlastnění průkazu patří též pravidelná školení o hygienickém minimu, která musíte absolvovat a o kterých se dělá zápis do zdravotního průkazu – tedy Průkazu pracovníka v potravinářství. c.m. 

Očkování do ciziny

Dotaz: O dovolené chceme jet do Egypta a v cestovní kanceláři nám tvrdili, že nepotřebujeme žádné preventivní očkování. Je to pravda ? J.K. 

Odpověď: Pravda to je i není. Jsou země kam jsou některá očkování povinná a při vstupu do země jsou kontrolována . V případě, že turista nemá příslušné potvrzení (tzv.Mezinárodní očkovací průkaz), není do země vpuštěn.Mezi ně Egypt nepatří, takže žádné očkování není povinné. Přesto bych Vám ale vřele doporučil očkování proti žloutenkám, kterými se člověk může při turistice v zemích s nižší hygienickou úrovní snáze nakazit. Nejvhodnější je asi kombinovaná vakcína proti nejčastějším dvěma typům žloutenky ( A a B). Očkuje se třemi dávkami po měsíci a šesti měsících. Pokud Vás tlačí čas, stačí většinou pro dostatek protilátek 1. a 2. očkování s tím, že po návratu se aplikuje 3. dávka. Pokud byste se chtěli pohybovat i v méně přístupných oblastech připadalo by ještě v úvahu užívání léků proti malárii. Tablety se užívají předem, po celou dobu pobytu a ještě krátkou dobu po návratu.Přeji šťastnou cestu ! c.m. 

Registrace k lékaři i mimo mé bydliště?

Dotaz: Trvale bydlím na Praze 9 a chtěl bych se registrovat u praktického lékaře na Praze 6, kde pracuji - je to možné ? K.M. 

Odpověď: Možné to samozřejmě je. Dnes totiž existuje svobodná volba lékaře, takže teoreticky by se pacient z Aše mohl registrovat i u lékaře třeba v Brně. Je pouze nutné se s novým lékařem domluvit, zda má ještě volnou kapacitu. Dalším problémem by mohla být návštěvní služba v domácnosti pacienta . Jistě chápete, že se lékař těžko může zavázat k návštěvě na druhé straně Prahy, v případě že ano, mohl by požadovat finanční úhradu za náklady a potřebný čas. c.m. 

Zdědím vysoký tlak?

Dotaz: Můj otec i matka mají vysoký tlak, já svůj tlak neznám. Je mi 26 let.Je pravděpodobné, že ho zdědím? Co s tím mám dělat? Z.V. 

Odpověď: Dědičnost vysokého tlaku je poměrně složitá. Zjednodušeně se dá říci, že člověk nedědí vysoký tlak, ale předpoklady k jeho vzniku, které se mohou naplnit nebo také ne. Vznik hypertense může ovlivnit mnoho faktorů (kromě genetických též tělesná hmotnost, složení stravy, "stresovost" života, tělesná aktivita a další) . Každopádně bych Vám doporučil nechat si tlak změřit u lékaře a pravidelně si jej kontrolovat, také by bylo vhodné nechat si zjistit hladinu cholesterolu, omezit solení a přiměřeně sportovat. c.m. 

Reaguji alergicky na alkohol

Dotaz: Již několik měsíců si všímám, že mi bývá i po minimu alkoholu špatně a zvracím (třeba po 2 dcl vína ).V minulosti to tak nebylo. Mám se znepokojovat ? M.N. 

Odpověď: Příznaky, které líčíte nejsou zcela jednoznačné, ale jistě by se neměly nechat bez vyšetření. Napovídají, že by se mohlo jednat o onemocnění jater nebo slinivky břišní. Někdy bývají takovéto obtíže též při některých nemocech žaludku. Každopádně byste se měl nechat vyšetřit a nechat si odebrat krev co nejdříve. U podobných onemocnění je velmi důležité začít s případnou léčbou co nejdříve. c.m. 

Jak si zařídit lázně?

Dotaz: Pane doktore, chtěl bych jet do lázní. Co proto mám udělat, je to zdarma nebo se něco platí ? R.S. 

Odpověď: Do lázní samozřejmě jet můžete, otázka je spíš " kdo to zaplatí". Z Vašeho dotazu ale není jasné, jestli trpíte nějakým onemocněním, které by Vás opravňovalo k cestě do lázní ze zdravotních důvodů. Pokud takové důvody nejsou, můžete jet do libovolných lázní podobně jako jezdíte na rekreaci třeba k moři - domluvit se s příslušným lázeňským domem nebo hotelem, popř. cestovní kanceláří, která podobné pobyty nabízí. Pokud by se u Vás vyskytovalo onemocnění, které k návštěvě lázní opravňuje, poraďte se svým odborným nebo praktickým lékařem, kteří vyplní příslušný (poměrně složitý) formulář.Tento návrh posoudí Vaše zdravotní pojišťovna a buď jej schválí nebo zamítne. Existují dva základní druhy lázeňské léčby na učet pojišťovny: 1.tzv komplexní neboli křížkové lázně - vše je na účet pojišťovny ( ubytování, strava, veškeré indikované procedury) - pobyt absolvujete v době pracovní neschopnosti - tedy vlastně ekvivalent pobytu v nemocnici, 2. tzv. příspěvkové lázně - pojišťovna hradí pouze léčebné procedury, pacient si hradí pobyt a stravu a v lázních je v době své dovolené. Každopádně Vám doporučuji abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem. c.m. 

Mám ve stolici krev

Dotaz: V posledních 2 týdnech se mi objevila ve stolici čerstvá krev, v minulosti jsem měl hemeroidy, mám s tím jít k lékaři ? Nebudou případná vyšetření moc nepříjemná ? J.Š. 

Odpověď: Každopádně byste mě měl navštívit, protože za haemoroidy se může skrývat i jiné onemocnění. Vyšetření na střevo existuje mnoho druhů a ne všechny jsou pouze "nejrůznější hadice a trubičky". Základním vyšetřením, kromě běžného fyzikálního, je jednoduchý test na stanovení skrytého - tzv. okultního krvácení do střeva - je zcela bezbolestný (pomocí testovacích papírků) a příměs krve objektivizuje. Těším se na brzké shledání. c.m. 

 
MUDr. Cyril Mucha, praktický lékař Praha 6 
HOME

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

 

Všechna práva vyhrazena © 2023 NETservis s.r.o.